Hobit-Neočekávaná cesta

18. december 2012 at 14:51 | Faith |  Movies

Hobit: Neočekávaná cesta

Originální název: The Hobbit: An Unexpected Journey
USA/Nový Zéland, 2012, 166 min
Režite: Peter Jackson
Hrají: Martin Freeman, Stephen Hunter, Peter Hambleton, Eric Vespe, Ian McKellen, James Nesbitt, Jeffrey Thomas, John Callen, Graham McTravish, Mark Hadlow, Richard Armitage, Cate Blanchett, Elijah Wood, Andy Serkus, Hugo Weaving, Christopher Lee, Ian Holm a další.


Začnu hned upřímě. Hobita jsem četla jako knížku a filmového zpracování jsem se nemohla dočkat. Ovšem roztáhnout cca 300 stránkovou knížku do tří filmů mě poměrně viděsilo a jak jsem zjistila oprávněně. Film je nádherný, vizuálně jsou to vyloženě hody. Možná občas až trochu moc děsivé na to že knížka byla pohádková, ale nevadí. Ovšem je poznat že se děj snaží až příliš roztáhnout a věnují se i každé prkotince kterou by jste v knížce přešli a dál se jí nevěnovali. Výkony herců ( a zvláště Martina Freemana) jsou famózní, efekty strčí do kapsy celý Avatar a jemu podobné, děj skvělý ale jak jsem už napsala až moc protahovaný. Rozdělit knížku na dva filmy by se ještě dalo ale tři už jsou prostě moc a filmu to ubírá na kvalitě. Jsem fanoušek stejně tak LOTR ale to bylo o něco rozsáhlejší dílo a trilogie mohla být dokonce málo, ale tady to prostě nesedí. Mohl z toho být jeden naprosto boží film nebo dva více-méně boží filmy. Ale teď vážně k filmu:
Jak už jsem psala z pohádkové knížky rozhodně nevznikl film pro děty. Sama jsem se několikrát lekla a to jsem na horory zvyklá. Navíc by nikdo asi ani neudržel ratolesti v sedačkách. Peter Jackson měl navíc neznámou potřebu každá ze tří filmou natáhnout na skoro tři hodiny. Což už je vážně moc.
Sledujeme cestu Bilbo Pytlíka, který se, nejspíš ani sám netuší jak přesně, ocitně na dobrodružné výpravě s několika trpaslíky, včetně jejich krále Thorina, a Gandalfa zvaného Šedého. Cílem cesty je získat zpět království trpaslíku Erebor které obsadil velký, zlý a chamtivý drak Šmak (Který v prvním díle nepromluvý ale v těch dalších by ho měl nadabovat Benedict Cumberbatch, který s Martinem Freemanem hraje v sérii BBC Sherlock) Musí projít řadou zemí a čelit mnoha nebezpečím a to hlavně ze strany skřetů. Při procházení jeskyněmu narazí (nebo se spíš zřítí za ním) na někoho kdo, jak ti co viděla LOTR moc dobře ví, poznamená zbytek jeho života: Gluma. Scénu kde si navzájem dávají hádanky jsem milovala už v knížky a i tady je skvělá a také děsivá, ale upřímě u této části jsem se trochu bála i u knížky. Důležité ovšem je že právě tady Bilbo získá onen čarovný prsten který mu zachrání život. Následně jsou opět vystaveni útoku skřetů kde Bilbo konečně odhodí své zábrany a strach a zachrání Thorinovi život. Čímž v podstatě to důležité končí a začíná roční čekání na další díl.
Film se mi prostě líbí i přes všechny očividné nedostatky. Stejně si drží své kouzlo. Herci jsou výborní a na těch kteří se oběvili už v LOTR není téměř poznat že by zestárli (čemuž asi počítače a make-up trochu pomohli). Já osobně film doporučuju, i když spousta jiných lidí řekne pravý opak, mě se film skrátka líbil a tečka. A navíc některé možná namotivuje že Martin Freeman je jako Bilbo prostě rozkošný..
PS: Před začátkem filmu jsem měla to štěstí vidět ve 3D trailer na nový Star Trek. Benedict má nejen naprosto hypnotizující hlas ale navíc tu vypadá vážně skvěle takže se máme na co těšít...
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Ronnie Ronnie | Web | 18. december 2012 at 23:05 | React

Martin vypadá jako hobit naprosto dokonale... myslím, že nemohli vybrat lepšího, ale posuzuju to pouze z toho, jak ho znám. Na Hobita půjdu v sobotu a už se nemůžu dočkat ;)
PS: ANO! Trailer na Star Trek je naprosto boží a to hlavně díky Beníkovi ;)

2 Kathelin Kathelin | Web | 21. december 2012 at 18:38 | React

Ešte som to nevidela, ale Martin sa mi už v traileru veľmi páčil a aj keď neznášam spoileri na tumlbr sa im človek ťažko vyhne a tam som videla niektoré krásne gify, kde mi prišiel ako si napísala Martin rozkošný :)
Škoda, že nemám medzi priateľmi fanúšika, takto na to nemám s kým ísť :/ asi si budem musieť počkať na DVD :( ach jaj papa krásne efekty v kine :/

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama